عکاسیفراخوان هافراخوان هنرهای ترسیمی

فراخوان فلوشیپ عکاسی بنیاد مگنوم magnum

رقابت آزاد «گستره عکاسی» با موضوع گرمایش

کمک هزینه فلوشیپِ «گستره عکاسی» امسال پروژه‌هایی با موضوع «گرمایش و بحران اقلیمی»  را تامین مالی خواهد کرد که نشان دهند رویۀ عکاسی بوم‌شناختی و انتقادی را چگونه می‌توان بازتعریف کرد. بنیاد مگنوم خواستار طرح‌هایی از عکاسانی از تمام نقاط جهان است که آثاری خلق می‌کنند که در پاسخ به موضوع رقابت این دوره است و مشتقاق به مشارکت در جمعِ خلاقی از همکاران خود باشند. یک گرنت ۱۰ هزار دلاری به حداکثر ۱۲ متقاضی داده خواهد شد، این افراد در ۲ کارگاه شرکت خواهند کرد و نیز امکان ارتباط با شبکه‌‌ها و شرکای مشارکتی بنیاد را پیدا می‌کنند. موعد ارسال درخواست‌نامه‌ها  تا ۶ ژوئیه ۲۰۲۳ (۱۵ تیر ۱۴۰۲) است.

دربارۀ این کمک هزینه:

کمک هزینه‌ای در قالب یک فلوشیپ بعلاوۀ هدایت‌هنری (منتوشیپ) از طرف «گستره عکاسی» در اختیار عکاسانی قرار می‌گیرد که در تلاش برای گسترش پارامترهایِ عکاسی مستند و ایجاد استراتژی‌های تجربی برای درگیرساختنِ مخاطبان هستند. این عکاسان از طریق آزمودن رویکردهای نوین به تولید و توزیع تصاویر، به کاوش در مدل‌های خلاقانه‌ای می‌پردازند که هدفشان تغییر روایت در زمینۀ سبک‌های عکاسی گوناگون در جهان است.

این برنامه شامل هدایت‌هنری (منتورشیپ)، یادگیری مشارکتی تسهیل یافته میان گروه همکاران عکاس و ارتباط با جامعۀ بزرگ برندگان گرنت پیشین و شرکای بنیاد مگنوم است. برندگان این بورسیه در شکل‌دادنِ به محتوای جلسات بحث و گفتگو و تشکیل این جلسات که در سرتاسر این برنامه برگذار می‌شود، مشارکت خواهند داشت.  معیار موفقیت بسته به این مساله است که شرکت‌کنندگان تا چه میزانی توانایی بازتاب، درنگ، و تاملِ دوباره در پایه و اساسِ فرم و کارکرد آثار خود را دارند. برندگان بورسیۀ «گستره عکاسی» اعضای فعالِ اجتماعِ خلاقی خواهند شد که بدنبال ترویج پژوهش‌ها و همکاری‌های بینارشته‌ای هستند.

هر سال، این برنامه یک کانونِ موضوعی مشخص دارد و با فارغ التحصیلان برنامه‌های پیشین بنیاد مگنوم در برگذاری کارگاه‌های محلی در مکان‌های متغییر که با موضوع هر سال مرتبط است همکاری می‌کنند.کارگاه‌های این دوره در عمان (پایتخت اردن) و با مشارکت «دارک‌روم عمان» و «بنیاد ام.ام.ای.جی» برگذار می‌شود.

دربارۀ موضوع امسال:

بنیاد مگنوم آن دسته از پروژه‌های عکاسی را تأمین مالی خواهد کرد که گفتمانِ پیرامونِ تجسم‌سازی، گرمایش و بحران اقلیمی را بسط و گسترش دهند؛ و نشان‌دهند رویۀ عکاسی بوم‌شناختی و انتقادی را چگونه می‌توان بازتعریف کرد. بنیاد مگنوم، با الویت دادن به حمایت از عکاسانی که در جوامع خود کار و زندگی می‌کنند، پروژه‌هایی را در کانون توجه خود قرار خواهد داد که بر اساسِ روابط برابر و منصفانه و وابستگی و اتکای متقابل میان افراد، جوامع و گونه‌های غیرانسانی شکل گرفته باشند.

برخی از پروژه‌های مورد حمایت بنیاد مگنوم همچنین ممکن است به کندوکاش در خصوص موضوعِ سلامت و بهداشت از دریچۀ لنزِ مهاجرت متاثر از شرایط اقلیمی، جنبش‌های عدالت زیست‌محیطی، نابرابری بهداشتی منتج از آلودگی و یا فاجعه‌های «طبیعی» برخواسته از ساختارهایِ اجتماعی سرکوب‌گر بپردازند؛ در‌حالی‌که در برخی پروژه هایِ دیگر ممکن است گرمایش در قالبِ استعاره‌ای برای نیرویِ محرکه‌ای مطرح شود که ما را به‌سمت کنشگری، یا گرمیِ تماس و ارتباط، هم در مرزهایِ قلمروی انسانی و هم خارج از آن سوق دهد.

 در زمینۀ افزایش حرارت جهانی، در رقابت امسال موضوع تاثیرات بحران اقلیمی و برخوردهای میان نظام‌های موجود و فرضیاتِ رشد اقتصادی در یک سو، و احتمالات مربوط به بازآفرینی و بازسازیِ زیست‌بوم از سوی دیگر بررسی می‌شود. گرمایش، درست مانند تب، می‌تواند نشانۀ مشکلی سیستماتیک‌تر باشد؛ در این برنامه ریشۀ علت‌های تهدید برای سیاره‌مان و نیز راه‌های بالقوه در راستای رسیدن به پارادایمی برای احیاء سیاره‌مان مورد پژوهش قرار می‌گیرد.

جزئیات مربوط به برنامه:

 • فلوشیپ از نوامبر ۲۰۲۳ تا ژوئن ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. برندگان این بورسیه یک گرنت ۱۰ هزاردلاری دریافت می‌کنند. حداکثر تا ۱۲ نفر از متقاضیان انتخاب خواهند شد.
 • فلوشیپ شامل دو کارگاه حضوری در عمان (پایتخت اردن – در نوامبر ۲۰۲۳ و مه ۲۰۲۴) و جلسات منظم از راه دور با منتورها در سرتاسر مدت این برنامه است. این کارگاه‌ها مشتمل بر ایجاد شبکه‌ای میان شرکت‌کنندگان و منتورها، ارتباط با جامعه‌های هنری در عمان، و بازدید از سایت‌های مرتبط با موضوع برنامه در اردن است. همچنین، یک توسعۀ پروژۀ هدف محور و فرصت‌های بسیاری برای آزمودن مدل‌های نوین برای ترویج عکاسی و استراتژی‌هایِ خلاقانۀ درگیر‌سازیِ مخاطبان وجود دارد.
 • بنیاد مگنوم تمام هزینه‌های سفر در ارتباط با گارگاه حضوری را متقبل خواهد شد و به شرکت‌کنندگان این اطمینان را می‌دهد که از ارتباط اینترنتی قابل اتکایی برای جلسات از‌راه دور برخوردار خواهند بود.
 • بنیاد مگنوم خود را متعهد به دردسترس قرار دادنِ این برنامه برای همه افراد می‌کند؛ که این امر شاملِ، والبته نه محدود به، تامین محل سکونت برای افراد دارای معلولیت، مسئولیت مراقبت و نگهداری و وضعیت ویزا می‌شود. در مواردی که سفر به کارگاهِ حضوری مانعی برای اعضای شرکت‌کننده در برنامه ایجاد کند، بنیاد با همکاری با آن فرد گزینۀ جایگزینی می‌یابد. در صورت داشتن هر گونه پرسشی در خصوص موارد مربوط به دسترس‌پذیری، می‌توانید به نشانی زیر ایمیل بزنید:  [email protected].

شرایط ثبت‌نام:

 • همه می‌توانند در این رقابت شرکت کنند؛ بنیاد علی الخصوص افرادی که هویت‍شان بطور تاریخی کمتر مورد حمایت قرار گرفته و یا نمایندگان کمتری در حوزۀ عکاسی مستند داشته‌اند (نظیر سیاهان، بومیان، لاتین‌ها و آسیایی‌ها؛ افراد متعلق به اقلیت‌های نژادی، قومی، اقتصادی یا مذهبی؛ زنان؛ افراد ناسازگار با کلیشه‌های جنسیتی؛ ال.جی.بی.تی.کیو.آی؛ معلولان؛ و دیگران) را دعوت به ثبت‌نام می‌کند.
 • داشتن هیچ‌گونه آموزشی، مدرک تحصیلی، یا سطحی از سابقۀ کاری ضروری نیست و از عکاسان خودآموخته و هنرمندانی که دسترسی به آموزش رسمی نداشته‌اند می‌خواهیم که در این رقابت ثبت‌نام کنند. شرکت دانشجویان نیز بلامانع است.
 • چنانچه چندین نفر درگیر پروژه عکاسی باشند، یکی از افراد باید ثبت‌نام کند و شرکای خود در پروژه را در فرم ثبت‌نام شرح دهد. یکی از اعضایِ تیم پروژه می‌تواند در کارگاه‌ها حضور داشته باشد. اعضایِ دیگر تنها به فراخور شرایط می‌توانند در بخش‌های از راه دور برنامه شرکت داشته باشند.
 • متقاضیان باید عکاسانی باشند که در حال حاضر مشغول کار بر روی یک پروژۀ مرتبط با موضوع رقابت هستند و ایده‌ای برای پروردن و تکمیل آن طی مدت زمان این پروژه داشته باشند.
 • متقاضیان باید متعهد به شرکت در تمامیِ جنبه‌های برنامه فلوشیپ و ایفای نقش در جامعۀ خلاق آن باشند.
 • مهارت در انگلیسی محاوره ضروری است. تمامی جلسات به زبان انگلیسی برگذار‌می‌شود. درخواست‌نامه‌ها و فرم‌های ثبت‌نام نیز باید به زبان انگلیسی ارسال شوند.

جدول زمانی ثبت‌نام:

 • جلسۀ پرسش و پاسخ: ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد ۱۴۰۲) – ۱۱ تا ۱۲ صبح
 • موعد ثبت‌نام: ۶ ژوئیه ۲۰۲۳ (۱۵ تیر ۱۴۰۲)
 • اعلام برندگان گرنت: اوت ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲)

پروسۀ ثبت‌نام:

 • انتخاب افراد هم از طریق روندِ کاندیدسازی و هم از طریق فراخوان آزاد انجام‌می‌شود. این امر ‌به‌دلیل آنست که کاندیدسازی به ما کمک می‌کند که فراتر از محدودۀ شبکۀ پیرامون خود برویم و به هنرمندان و عکاسانی معرفی‌شویم که در حالت عادی از فرصت‌های گرنت ما مطلع نمی‌شوند یا شانسی برای برنده‌شدنِ گرنتِ بنیاد مگنوم برای خود قائل نیستند.
 • فهرستی از متقاضیان جهت مصاحبه با کمیتۀ انتخاب دعوت می‌شوند.
 • انتخاب افراد توسط یک کمیتۀ انتخاب خارجی انجام می‌پذیرد.
 • حداکثر از ۲۵ متقضی انتخابب‌نشده برای گرنت دعوت می‌شود تا در یک جلسۀ از‌راه‌دور با یکی از اعضایِ تیم بنیاد مگنوم جهت گفتگو بر سر آثارشان شرکت‌کنند.
 • جلسۀ پرسش و پاسخِ مجازی در خصوص طرح‌ها و روند ثبت‌نام در ۲۱ ژوئن – ۱۱ تا ۱۲ صبح – برگذار خواهد شد.  برای ثبت‌نام در این جلسه به این آدرس بروید. فایل ضبط شدۀ این جلسه پرسش و پاسخ پس از پایان جلسۀ در همین صفحه گذاشته خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی فراخوان مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا