تئاتر و نمایشعکاسیفراخوان هافراخوان هنرهای نمایشی

فراخوان خانه تئاتر برای دریافت عکس از اعضای انجمن صنفی سراسری عکاسان تئاتر ایران

توضیح متخصر: تئاتر هنری است والا ، ارزنده و پویا که برآمده از خواسته ها ، مطالبات ، مسائل و اتفاقات درون زندگی انسانی است . در دل خود حرف ها دارد با رویکرد و نگاهی گاه منتقدانه و گاه با لحنی خاص به خودش … گاهی قضاوت می کند به درست یا غلط نمی دانیم ولی آنچه که هست مخاطب همراه و منتقد پایان یک اثر نمایشی است با سنگ محک و از دریچه جهان خود که این مرزها و جهان بینی های فکری گوناگون در طول زمان شگفتی آفرین است … چشم می بیند در این صحنه همیشه زیبا قاب هایی شگرف که در روح و جان و خیالمان به یادگار می ماند .

عکاسی همیشه به عنوان هنری مهم و تاثیرگذار در کنار اثر نمایشی حضور مهم و تاثیرگذاری داشته است تا جایی که در این عصر علاوه بر مستند سازی فضای نمایشی در بستر تبلیغات نمایش هم ورود کرده و ارتباط و تعامل نزدیک تری بین هنرمندان و مخاطبان ایجاد کرده است .

عکاسی تئاتر از دل و روح و جان هنرمند سرچشمه می گیرد برای ساخت قاب هایی ماندگار تا ابد . هنرمند عکاس به قصد روایتگری نه از جنس کلام بلکه از جنس تصویر به سالن نمایش وارد می شود تا با اندیشه ، دیدگاه ، خلاقیت و ذوق هنری خود جاودانه کند برشی از زندگی را که به روی صحنه جاری است … می بیند ، گوش می کند ، فکر می کند و در لحظه یا آنِ مناسب ثبت می کند آنچه را که می خواهد برای بیننده اش روایت کند ، گاه در یک عکس و گاه در چند عکس که این خود بستگی به فضا و اتمسفر هر نمایش از نظر ساختار فیزیکی و وسعت صحنه طراحی شده آن نمایش گوناگون است.

عکاسی تئاتر مهمترین رسالتش روایتگری و جریان سازی فکری است از جنس هنر نمایش ، چشم سوم و شاهد بیننده ای است که در سالن حضور ندارد پس باید با نگاهی هنرمندانه ، دقیق ، ریزبینانه و پرسشگرانه آن اثر نمایشی را ببیند و تحلیل کند و در زمانی مناسب شاتر بزند تا بعد محصول خود را که دربرگیرنده یک تک عکس یا مجموعه ای از عکس ها خواهد بود را به چشم بیننده اش رساند .

از زمانی که انجمن عکاسان خانه تئاتر تاسیس شد ، هنرمندانی که در زمینه عکاسی در تئاتر مشغول به فعالیت بودند جذب این انجمن شدند ، و با برپایی نمایشگاه های تخصصی و فضاهای آموزشی تخصصی عکاسی تئاتر شاهد پیشرفت چشمگیر از نظر شناخت و جذب هنرمندان جوان و مستعد در این حوزه به وجود آمد . تنوع نگاه و جریان هنری در عکاسی تئاتر باعث شد تا عکاسی تئاتر به عناوین مختلف در فستیوال ها و رویدادهای عکاسی ورود پیدا کند .

از این رو برآن شدیم تا برای ماندگاری این هنر ارزشمند ، ساخت فضایی مستند و گسترش و شناخت هرچه بیشتر این هنر و هنرمندان صاحب اثر در میان اهالی فرهنگ و هنر و مخاطبان هنر نمایش برای انعکاس در سایت و اینستاگرام رسمی خانه تئاتر فراخوانی را برای دریافت آثار تصویری شما هنرمندان گرامی در زمینه عکاسی تئاتر منتشر کنیم .

 • شرایط شرکت در فراخوان عکس خانه تئاتر :
 1.  حضور اعضای انجمن صنفی سراسری عکاسان تئاتر ایران جهت شرکت در این فراخوان آزاد می باشد .
 2.  حقوق معنوی اثر شامل نام هنرمند و عنوان اثر نمایشی به اسم هر هنرمند رعایت خواهد شد .
 3.  هر عکاس می تواند تا 10 فریم عکس ارسال کند .
 4.  عکس های ارسالی می بایست با رزولوشن 300 Dpi  در ابعاد بزرگ عکس باشد.
 5.  در عکس های ارسالی از به کارگیری قاب ، لوگو ، اسم ، واترمارک پرهیز کنید .
 6.  از ادیت های بیش از حد که منجر به صدمه فضای اصلی نمایش در عکس شود پرهیز کنید .
 7.  شماره گذاری فایل عکس ها و ارسال یک فایل Word حاوی اطلاعات هر عکس شامل : نام نمایش ، نام کارگردان ، محل اجرا ، زمان اجرا به همراه عکس های ارسالی
 8.  بازده زمانی نمایش های عکاسی شده و عکس های ارسالی آزاد و به انتخاب خود هنرمند می باشد .

 • گاه شمار فرخوان  :
 • هنرمندان گرامی می توانند آثار خود را تا پایان دی ماه 1401 به ایمیل خانه تئاتر به آدرس [email protected] ارسال نمایند.
 • لازم به ذکر است زمان این فراخوان مجدد تمدید خواهد شد .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا